KKTC’de Özel İlgi Turizmi Tanıtım Etkinliği Gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi Turizm Fakültesi yerel kurumlarla iş birliği çerçevesinde 17 Kasım 2023 tarihinde KKTC Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile “Kuzey Kıbrıs’da Özel İlgi Turizminin Pazarlanması’’ adlı ortak bir etkinlik gerçekleştirmiştir. Etkinliğe Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesrin Menemenci beraberinde öğretim görevlileri ve öğrenciler katılmıştır. Dr. Özlem Uzunsaf moderatörlüğünde icra edilen etkinlik kapsamında Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesinden Mustafa Köprülü KKTC özel ilgi turizmi hakkında bilgilendirici bir seminer vermiştir.

Mustafa Köprülü, KKTC’de turizm sektörünün sürdürülebilir olması gerektiğini, turizmin geleneksel deniz-kum-güneş temelinin ötesinde ülkenin diğer doğal ve kültürel zenginliklerinin de tanıtılması gerektiğini vurgulamış ve KKTC’de gerçekleştirilen özel ilgi turizmi çeşitlerini tanıtmıştır. Köprülü, özel ilgi turizminin turistlerin kişisel merak veya özel ilgilerine hitap ettiğini, bundan dolayı yıl boyu geçekleştirilebildiğini ve çevreye zarar vermeyen, yerel halkı da destekleyen ve sürdürülebilir yapısının bulunduğunu belirmiş, Yakın Doğu Üniversitesi Turizm Fakültesi ile ileride yapılabilecek her türlü işbirliğine hazır olduklarını ve Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi olarak her türlü katkıyı koyabileceklerini de iletmiştir. Üniversitelerin ve yerel yönetimlerin daha çok bir araya gelerek Kıbrıs’ın Kuzeyinde sürdürülebilir turizm çerçevesinde turizm eğitimi alan gençlerde farkındalık yaratmak adına bu tür etkinliklerin faydası olduğunu belirttiği seminer soru-cevap kısmının ardından sona ermiştir.

Etkinlik sonunda öğrenciler toplu olarak fotoğraflar çektirerek, etkinlikten keyif aldıklarını ve Kuzey Kıbrıs’da özel ilgi turizminin turizmin sürdürülebilirliği açısından önemini daha iyi kavradıklarını ve bu tür etkinliklerin devam ettirilmesinin yararlı olacağını ifade etmişlerdir.